Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smysly koní

3. 1. 2010

Osobnost koně tvří množství hluboce                                                                                     zakořeněných instinktů, které se vytvářeli                                                                                 během dlouhého vývoje.

 

CHUŤ                                                                                                                                                                     O koňské chuti výme jen málo, ale je jisté, že spolu s hmatovými počitky hraje významnou roli při společenské péči o srst. Předpkládáme, že koně maji rádi sladké, a proto výrobci přidávají do svých produktů sladidla, aby je schutnili, ale v podstatě jde o nepotvrzenou doměnku. Mnozí koně naopak vyhledávají hořce chutnající rostliny v živích plotech a na starých pastvinách. Oblíbeny jsou například čekankaka nebo kostival.

HMAT                                                                                                                                  Hmat je velmi důležitý pro náš styk s koňmi. Hmatové podněty slouží k dorozumívání mezi zvířaty, tak mezi člověkem a koněm. Jedním příkladem je společenská péče o srst, druhým svérázná komunikace s koněm při ježdění. Stačí lehký tlak, který vyvíjí jezdcova noha na smyslové buňky na boku koně nebo dotyk ruky na chřípí koně při čištění a sedlání. Hmatové brvy kolem chřípí pomáhají koni hodnotit oběkty, které nemůže vidět, například složky krmení. Nesmyslná praxe vytrhávat tyto chlupy pro zlepšení vzhledu zbavuje zvíře této přirozené schopnosti.

SLUCH                                                                                                                                 Sluch koně je mnohem citlivější než náš. Ovšem jeho hlavu můžeme přirovnat k přijímači vybavenému dvěma anténami-velkými, neobyčejně pohyblivími boltci, které se mohou natáčet po zvuku v libovolném směru. Kůň je velmi vnímaví k lidskému hlasu, patrně nejúčinější cvičební pomůcce. Spolu s pevným, konejšivím dotykem ruky je hlas nejlepším k uklidnění a povzbuzení koně. Rázný, ale ne hlasitý povel popožene bláznivé nebo loudavé zvíře.

ČICH                                                                                                                                 Čich je velmi citlivý a podobně jako sluch hraje velkou roli v ochraném systému koní, nebot´ jim umožňuje rozeznat jiná zvířata i své domácí prostředí. Pravděpodobně právě čich se podílí na schopnosti koní instinktivně vždy najít cestu domů. Koně také vnímají lidský pach a ihned podnají nervozitu svého pána. Jsou neobyčejně neklidní a nejvozní v blískoti jatek. Čich také hraje velkou roli v jejich sexualním chování.

ZRAK                                                                                                                                Zrak koní je v mnoha ohledech vyjímečný. Koňské oko je ve srovnání s očima jiných zvířat, třeba prasat nebo slona, velké, a naznačuje význam zraku pro život koně.
Na rozdíl od lidí i jiných zvířat kůň Zaostřuje ojekty zvedáním a skláněním hlavy více než změnou tvaru oční čočky (akomodací).
   Schopnost zaměřit se na předmět před ním závisí na poloze očí. Pokud jsou umístěny po stranách hlavy, jako u mnoha těžkých plemen, vidí báječně do stran, ale čelní vidění je mnohem horší. U jezdeckých koní je takové postavení očí velkou nevýhodou.
   Všichni koně mají vzhledem k svému obrannému mechanismu vysoký stupeň laterálního vidění a dokážou pohybovatkaždým okem nezávysle. Koně mají panoramatické vidění, aniž musí zvednout hlavu a je zcela možné že mohou vidět s část svého jezdce. Ač koně nejsou noční zvířata, vidí  šeru velmi dobřeprávě díky vlastnostem svého oka.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hezke

(ada, 8. 5. 2012 20:45)

je tady hodne veci o kterych jsem nevedela